Jak pielęgnować Kliwię (Clivie)?

Clivia (Kliwia) to przepiękny kwiat wywodzący się z Afryki Południowej. Kwiat ten nie jest typową rośliną bulwiastą, jej korzenie są grube, mięsiste i zbite w skupiska. Wąskie listki wyrastają prosto z ziemi, z czasem nowo wyrastające tworzą jakby pień rośliny. Między liśćmi pojawiają się czerwone, pomarańczowe kwiaty. Aby Kliwia pięknie kwitła potrzebuje właściwej pielęgnacji i lat cierpliwości.

Miejsce uprawy: Kliwia to kwiat uznany za mało wymagający, ale mimo wszystko należy go właściwie pielęgnować. Najlepiej jest ustawić ją w miejscu słonecznym, najlepiej od wschodniej strony. Nie ma wymagań, co do wilgotności podłoża jak i powietrza. Ważne jest natomiast aby temperatura zimą nie była wyższa niż 15 stopni ,co jest trudne do uzyskania jeśli kwiat Kliwii stoi na parapecie. Ważne jest, aby nie przekręcać rośliny, pozostawienie jej samej sobie przez cały rok. Dlatego kwiat ten najczęściej spotyka się w restauracjach i hotelach.

Podłoże: ziemia kompostowa. Jednak kwiat Kliwii lepiej będzie rósł w ziemi z domieszką gliny i piasku.
Podlewanie: Pielęgnując Kliwię należy zwrócić uwagę, aby woda nie zalegała na podstawku, szczególnie zimą. Latem kwiat podlewamy obficie, ale tylko wtedy, gdy podłoże przeschnie. Należy zraszać liście i młode pędy.

Rozmnażanie:, jeśli Kliwia wypuści odnóżki można je delikatnie odjąć, ale nie wcześniej niż po 2 latach. Należy delikatnie rozdzielić korzonki a roślinkę włożyć do doniczki wypełnionej z piasku i torfu.

Ciekawe:, Jeśli Kliwia stoi w za ciepłym pomieszczeniu mogą pojawić się czerwcowa, które rozmnażają się na potęgę. Najlepiej jest wówczas usuwać zaatakowane liście do skutku.
Jeśli Twoja Kliwia nie kwitnie to znaczy, że nie właściwie ją pielęgnowałeś szczególnie zimą, kiedy przypada jej okres spoczynku. Pod koniec okresu zimowego kwiat Kwili powinien być stopniowo przenoszony cieplejsze miejsce.

Jak pielęgnować Zaślaz?

Zaślaz – to piękny krzew ze strefy podzwrotnikowej. Kwiat ten może osiągnąć nawet 2 metry.

Miejsce uprawy: pielęgnacja Zaślazu jest bardzo łatwa. Zimą potrzebuje bardzo dużo światła, latem natomiast może stać w miejscu półcienistym. Kwiat ten może w okresie letnim stać na balkonie czy w ogrodzie, ale w miejscu zaciemnionym.

Podłoże: ziemia uniwersalna.

Podlewanie: w okresie wegetacji kwiat ten podlewa się obficie, najlepsza jest letnia woda, 2 razy dziennie. Od września do lutego podlewa się oszczędnie.

Rozmnażanie: Kwiat Zaślazu rozmnaża się z wierzchnich pędów, najlepiej zrobić to między marcem a kwietniem.

Jak pielęgnować Allamanda catharica?

Allamanda catharica – jest to kwiat bardzo spokrewniony z Oleandrem znanych jest 12 gatunków, które pochodzą z Brazylii. Cechuje się długimi pnączami do 2 metrów.

Miejsce uprawy: kwiat ten można pielęgnować przez cały rok tylko najważniejsza zasada w tym samym miejscu. Miejsce dla Allamanda catharica powinno być widne. Powinno się każdy pęd z osobna przywiązać sznurkiem lub prowadzić za pomocą druta, wokół którego kwiat będzie się obwijał.

Podlewanie:W miesiącach od kwietnia do października podlewa się obficie i zrasza. Natomiast w pozostałych miesiącach podlewa się bardzo oszczędnie i nie zrasza. Nawozić odżywką do kwiatów kwitnących.

Rozmnażanie: przez sadzonki

Podłoże: najlepsza dla Allamanda catharica jest ziemia kompostowa.

Cięcie: Kwiat ten należy przycinać, aby lepiej się rozgałęziała. W listopadzie najkorzystniej jest ją znacznie przyciąć wówczas na wiosnę się pięknie rozrośnie.

Jak pielęgnować Stapelię?

Stapelia – nazywana również „gnijącym kwiatem” z uwagi na dość charakterystyczny zapach, jaki wydziela lub „kwiatem rozgwiazdą” jest rośliną bardzo łatwą do pielęgnacji.

Miejsce uprawy: Stapelia przez cały rok wymaga dobrego oświetlenia. Zimą należy umieścić kwiat w chłodnym pomieszczeniu do temperatury 10 stopni. Pozostałe miesiące doskonale czuje się na domowym parapecie.

Podlewanie: Stapelia nie wymaga prawie wcale podlewania.

Podłoże: ziemia uniwersalna z domieszką piasku i żwiru.

Jak pielęgnować Difenbachia?

Difenbachia jest jednym z popularniejszych kwiatów liściastych w naszych domach. Wywodząca się Ameryki Difenbachia jest wymagającą rośliną do pielęgnacji.

Miejsce uprawy: Kwiat ten powinien stać w miejscu cienistym. Gdy w chodzi w okres wzrostu (od marca) należy zapewnić dużą wilgotność otoczenia i ciepło. Zimą nie powinno być chłodniej niż 15- 18 stopni. Najważniejszą zasadą pielęgnacji jest unikanie przeciągów.

Podlewanie: należy dbać by ziemia była stale wilgotna, za suche podłoże sprzyja brązowieniu końcówek liści. W ciepłe miesiące najlepiej, co tydzień nawozić nawozem bez wapnia. W okresie spoczynku (wrzesień – luty) podlewa się oszczędnie. Nie nawozi.

Podłoże: ziemia uniwersalna, ale najlepiej kwiat Difenbachi rośnie w mieszance kompostu, zwiędłych liści i torfu.

Rozmnażanie:, jeśli nasza DIfenbachia zgubiła dużo liści można uciąć pęd około 10 cm nad ziemią. Część ścięta może również służyć za sadzonkę. Wszystko się pomyślnie uda jeśli temperatura podłoża nie będzie niższa niż 24- 26 stopni. Można wywnioskować, że najlepszą porą na odmładzanie kwiatu Difenbachi przypada na miesiące wakacyjne.

Ciekawe: sok z liści, łodyg jest bardzo trujący.

Jak pielęgnować Stephanotis floribunda (Stefanotis bukietowy)?

Stephanotis floribunda (Stefanotis bukietowy) - pochodzi z chłodnych obszarów Madagaskaru. Jest to wiecznie zielony, pnący krzew. Okres kwitnienia przypada z reguły od maja do sierpnia.


Miejsce uprawy: w mieszkaniu kwita ten wymaga dużo światła, ale nie bezpośredniego, dużej powierzchni i świeżego powietrza. Częstym błędem w pielęgnacji Stefanotis jest zbyt wysoka temperatura zimą najlepsza to 12- 14 stopni.

Podłoże: najlepszą ziemia dla Stefanotis jest ziemia przepuszczalna, próchnicza z drenażem (żwir, kamyszki).

Podlewanie: w okresie wzrostu podlewa się obficie i często zraszać, w okresie spoczynku tylko tyle by nie przesuszyć ziemi.
Rozmnażanie: z sadzonek zdrewniałych.

Ciekawe: okres wzrostu tego kwiatka przypada od maja do września; okres spoczynku od października do stycznia.

Jak pielęgnować Acalypha (Pokrzywiec)?

Acalypha (Pokrzywiec) – pochodzi z krajów tropikalnych, charakteryzuje się długimi liśćmi i zwisającymi puszystymi kwiatami.
Adiantum – jest to przepiękna paproć pochodząca z tropikalnych dżungli południowoamerykańskich. Jest to kwiat, który wymaga specjalnej pielęgnacji, należy zapewnić mu warunki zbliżone do naturalnych.

Miejsce uprawy: Pielęgnacja tego kwiatka nie jest trudna należy tylko zapewnić mu właściwe otoczenie. Najlepsze jest miejsce jasne, ale nienarażone na bezpośrednie słońce. Temperatura zimą nie powinna być niższa niż 18 stopni, trzeba dbać również o stałą wilgotność powietrza przez cały rok.

Podlewanie: to kolejny krok właściwej pielęgnacji, od maja do września ziemia powinna być stale mokra, należy uważać, aby nie przelać kwiatka. Październik / styczeń to czas spoczynku, co nie oznacza, że należy zaprzestać podlewanie. Ziemia musi być stale wilgotna.

Podłoże: ziemia kompostowa.

Ciekawe:, Aby kwiat nam kwitł długie lata wymaga starannej pielęgnacji, w pierwszym roku trzeba usunąć boczne pędy. W drugim usuwa się wierzchołki, wszystkie te zabiegi, aby Acalypha (Pokrzywiec) pięknie się kształtował.
Suche powietrze dla Acalypha (Pokrzywiec) sprzyja skręcaniu się liści i wystąpieniu mszyc i przędziorka chmielowca.

Jak pielęgnować Aglaonema?

Aglaonema – pochodzi z Indii i okolicznych wysp, gdzie można spotkać ten kwiat w tropikalnych lasach, znanych jest około 50 odmian. Aglaonema przypomina Difenbachię rośnie jak niewielki krzew a niektóre odmiany osiągają rozmiary niedużych drzewek.

Miejsce uprawy: Kwiat Aglaonema najlepiej pielęgnować w miejscu pół cienistym o dużej wilgotności powietrza. Należy zwrócić uwagę na to by nie przesuwać doniczki ani nie obracać.

Podłoże: Kwiat ten należy wsadzić do dużej szerokiej a niskiej doniczki w podłoże próchnicze z domieszką torfu i kamieni.

Podlewanie: Aglaonema podlewa się zimą oszczędnie a latem obficie. Właściwa pielęgnacja to podlewanie letnią wodą. W okresie wzrostu należy nawozić odżywką do kwiatów bez wapnia.

Rozmnażanie: z sadzonek, które łatwo się ukorzeniają, należy zadbać wówczas szczególnie o to by było ciepło.

Jak pielęgnować Adiantum?

Adiantum – jest to przepiękna paproć pochodząca z tropikalnych dżungli południowoamerykańskich. Jest to kwiat, który wymaga specjalnej pielęgnacji, należy zapewnić mu warunki zbliżone do naturalnych.

Miejsce uprawy: Adiantum należy zapewnić przez cały rok dużo ciepła i wilgotności powietrza, szczególnie w fazie wzrostu. Miejsce powinno być cieniste i mało przewiewne. Szczególnie należy pielęgnować zimą, gdy temperatury są niższe, najlepsza dla Adiantum to 18 stopni.

Podlewanie: częste, letnią wodą.

Podłoże: dla Adiantum najlepsza jest mieszanka ziemi do paproci z torfem.

Ciekawe:, Jeśli przesuszymy kwiat wówczas liście się zwijają i bardzo szybko zasychają. Jeśli bardzo przesuszymy bryłę dobrze jej zrobi kąpiel (włożenie doniczki w większe naczynie wypełnione wodą).

Jak pielęgnować Achimenes?

Achimenes piękny drobny kwiat wywodzący się z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie porasta górskie stoki.

Miejsce uprawy: od maja do września należy zapewnić temu kwiatkowi miejsce jasne, ciepłe, słoneczne, ale nie bezpośrednie, słońce.

Podlewanie: Achimenes jest wymagającym kwiatem do pielęgnacji. Należy podlewać wodą letnią, umiarkowanie, od momentu aż pojawią się pączki kwiatowe podlewa się częściej.

Podłoże: Ziemia kompostowa.

Ciekawe:, Gdy liście Achimenes uschną należy uciąć je przy samej ziemi, kłącza natomiast wyjmuje się umieszcza w suchym piasku. Ważne jest by w tym czasie kłącza tego kwiatka miały ciepło.

Jak pielęgnować Setcreasea ( Setkreazea)?

Setcreasea ( Setkreazea) – kwiat ten bardzo podobny jest do trzykrotki, wywodzi się z Meksyku.

Miejsce uprawy:, aby kwiat miał piękny, bardziej wyrazisty kolor należy odpowiednio go pielęgnować. Setcreasea ( Setkreazea) powinna stać w miejscu dobrze oświetlonym, ale nienarażonym na bezpośrednie słońce.
Należy zwrócić uwagę by temperatura zimą nie był niższa niż 18 stopni, gdy jest chłodniej kwiat traci swój kolor.

Starsze rośliny tracą swój wigor, więc najlepiej je zastąpić nowymi otrzymanymi z sadzonek.

Kwiat ten pielęgnuje się tak jak Trzykrotkę.


Jak pielęgnować Ferocactus?

Ferocactus – piękny kulisty kaktus z obszarów pustynnych USA i Meksyku. Kwiaty te osiągają nawet do 40 cm średnicy. Ferocactus charakteryzuje wygląd spłaszczonej kuli ,która jest żebrowata z jasnoczerwonymi kolcami. Okres kwitnienia tego kaktusa przypada od wiosny do końca lata.

Miejsce uprawy: Latem Ferocactus powinien być wystawiony na zewnątrz, dobrze czuje się w ciepłym, bardzo nasłonecznionym miejscu. Od października należy pielęgnować w chłodnym miejscu wówczas przypada okres spoczynku dla kaktusów w tym przypadku trwa od listopada do lutego. Najlepiej utrzymać temperaturę do 10 stopni.

Podlewanie: kaktus Ferocactus podlewa się normalnie w największe upały należy zraszać. W okresie spoczynku nie podlewa się ani nie zrasza.

Podłoże: ziemia uniwersalna z dobrym drenażem(żwirek, kamyszki) i piaskiem.

Rozmnażanie: Ferocactus wysiewa się głównie z nasion ale można spróbować delikatnie oddzielić boczne pędy.

Ciekawe: suche podłoże latem sprzyja pojawieniu się chmielowca przędziorka i mszyc. Niewłaściwa pielęgnacja zimą tj. przelanie sprzyja gniciu korzeni.

Jak pielęgnować Faucaria tigria?

Faucaria tigria to mały Katus wywodzący się z Afryki Południowej. Jeśli dobrze pielęgnujemy ten kwiat to w sierpniu może zakwitnąć.

Miejsce uprawy: w okresie wzrostu (maj- czerwiec) dobrze jest wynieść Faucaria tigria na zewnątrz w miejsce słoneczne.

Podlewanie:Katus ten podlewa się umiarkowanie,jeśli zauważymy, że liście marszczą się wówczas przestajemy całkowicie.

Rozmnażanie: przez podział i z nasion.

Jak pielęgnować Espostoa ( Peruwiański starzec)?

Espostoa ( Peruwiański starzec) – jest wolno rosnącym kaktusem, który w naturalnym otoczeniu rośnie nawet do metra. Cechuje się długimi, białymi włosami, które nadają oryginalny wygląd.

Miejsce uprawy: właściwa pielęgnacja tego kaktusa to nie zapominanie ich przez cały rok powinien znajdować się w pomieszczeniu. Kwiat ten najlepiej ustawić w miejscu ciepłym i słonecznym.

Podłoże: Ziemia dla kaktusów.

Podlewanie: Kaktus Espostoa ( Peruwiański starzec) należy obficie podlewać w okresie wzrostu. W pozostałych miesiącach oszczędniej trzeba jednak uważać, aby nie zasuszyć.

Rozmnażanie: z nasion.

Ciekawe:Kaktus Espostoa ( Peruwiański starzec)pielęgnuje się podobnie jak Cephalocereus senilis

Jak pielęgnować Selenicereus wielkokwiatowy?

Selenicereus wielkokwiatowy w Argentynie i Teksasie skąd ten kwiat się wywodzi rośnie, jako pół epifit tworząc pnący się krzew. Cechuje się żebrowatymi, grubymi pędami osiągającymi do 5 m pokryte żółtymi cierniami. Kaktus ten ma kwiaty bardzo pachnące o długości 20- 30 cm, przez wielu nazywany „Kwiatem jednej nocy”. Selenicereus wielkokwiatowy nie wymaga dużego wysiłku przy pielęgnacji.

Miejsce uprawy: W okresie letnim miejsce dla tego kaktusa powinno być jasne i ciepłe, ale niezbyt słoneczne. Zimą wymaga również dużo światła, ale niższą temperaturę do 12 stopni. Do momentu kwitnienia trzeba często zraszać.

Podlewanie: latem można nawozić odżywką dla kaktusów, co dwa tygodnie. Podlewa się umiarkowanie.

Podłoże: dla tego kaktusa ziemia powinna być lekka, próchnicza. Można wykorzystać ziemię uniwersalną wymieszaną z piaskiem.
Selenicereus wielkokwiatowy- łatwo rozmnaża się przez sadzonki wystarczy wsadzić do ziemi.

Jak pielęgnować Hortensja (Hydrangea)?

Hortensja (Hydrangea) – jest kwiatem z Azji Mniejszej można spotkać odmiany ogrodowe jak i domowe.

Miejsce uprawy:, gdy zakupimy ten wyjątkowy kwiat powinniśmy postawić go w miejscu cienistym, chłodnym i właściwie wietrzonym. Nie zaszkodzi, jeśli postawimy Hortensje w miejscy wilgotnym. Od połowy maja można wynieść do ogrodu w miejsce cieniste, osłonięte od wiatru. Jeśli mamy kwiat w domu należy często wietrzyć pokój. Przekwitłe kwiaty trzeba odciąć. Gdy Hortensja przekwitnie a my chcemy się nią cieszyć w naszym ogrodzie, należy posadzić tak jak poprzednio w cieniste, osłonięte miejsce. Jeśli mamy kwiat w domu to po uschnięciu liści wnosimy do pomieszczenia, w chłodne miejsce. Aby Hortensja ponownie zauroczyła nas swymi kwiatami należy stopniowo przenosić w cieplejsze miejsce. Kwiat pozostawiony w ogrodzie wiąże pąki pod koniec lutego.

Podlewanie: obfite podlewanie szczególnie, gdy kwiat Hortensji kwitnie. Od sierpnia do opadnięcia liści ogranicza się nawożenie. W okresie spoczynku należy mieć na uwadze, aby korzenie nie wyschły.

Podłoże: ziemia uniwersalna z piaskiem.

Jak pielęgnować Narcyz (Narcissus)?

Narcyz (Narcissus) – jest najbardziej znanym kwiatem cebulowym rosnącym w ogrodach jak i domach. Trzeba wiedzieć, że Narcyz domowy nie zakwita po raz drugi. Kwiat ten pochodzi z południowych rejonów Europy.

Pędzenie: w uprawie domowej wykorzystuje się cebule podwójne, gdyż zakwitną obficiej. Najbardziej popularny w uprawie domowej jest Narcyz tazetta, który kwitnie na Boże Narodzenie. Aby zakwitł cebule należy posadzić w połowie października. Sadzi się w grupach po 2, 3, w doniczce wypełnionej wodą i kamykami. Należy zwrócić uwagę, aby woda nie dotykała się podstawy cebulki.

Miejsce uprawy: właściwa pielęgnacja polega na zapewnieniu właściwych warunków. Należy doniczki postawić w jasnym i chłodnym miejscu. W miejscu za ciepłym łodygi się wyciągają i bledną. Cebule posadzone w styczniu zakwitają w lutym jeszcze bardziej obficie.

Jak pielęgnować Convallaria (Konwalia)?

Convallaria (Konwalia) – w obszarach Europy, Azji i Afryki Konwalia rośnie w wilgotnych dolinach. Kwiat ten najczęściej jest rośliną ogrodową nie liczni wiedzą, że można pielęgnować go również w domu.

Pędzenie: kwiat Konwalii wysadza się z kłączy, można rozmnażać z kłączy z ogródka. Wsadza się je do wilgotnego mchu w tekturowych lub plastykowych pojemnikach i od listopada do grudnia można je nabyć w dobrych sklepach ogrodniczych. Po zakupie doniczkę pozostawia się w chłodnym i ciemnym miejscu do 10 dni. Następnie przenosi do miejsca jasnego o minimalnie wyższej temperaturze. Pojemnik do momentu pojawienia się liści musi być przykryty mchem, następnie usuwa się większą część warstwy. W normalnie ogrzewanym pokoju kwiat Konwalii będzie kwitł kilka dni.

Podłoże: ziemia z mchem

Podlewanie: Właściwa pielęgnacja polega na odpowiednim nawodnieniu kłączy. Podlewa się w miarę potrzeby.

Jak pielęgnować Tradescantia (Trzykrotka)?

Tradescantia (Trzykrotka) – jest kwiatem zimnotrwałym wywodzi się z Ameryki Południowej. Cechują się długowiecznością. Kwiat Trzykrotki jest rośliną wiszącą lub płożącą o długich, mięsistych pędach. Liście są zielone, wielobarwne, paskowane. Kwiaty rosną z na górnych pędach. Najczęściej uprawia się Tradescantia albiflora – trzykrotka biała o zielonych liściach.

Miejsce uprawy: Trzykrotki powinny znajdować się w miejscu dobrze oświetlonym. Kwiat ten jest wrażliwy na niską temperaturę, nie powinna być niższa niż 10 -12 stopni.

Podłoże: ziemia uniwersalna

Podlewanie: Właściwa pielęgnacja polega na utrzymaniu w stałej wilgotności podłoża, które nie powinno przeschnąć. Gdy ziemia jest za sucha kwiat słabiej rośnie i traci kolor, mogą pojawić się również mszyce.
Rozmnażanie: z sadzonek liściowych, które bardzo łatwo się ukorzeniają.

Jak pielęgnować Tulipana?

Tulipan – wiekami kwiat ten cieszył się ogromną popularnością. Tulipan był emblematem starej Turcji, w XVI wieku stał się symbolem Baroku. W 1945 roku Holandia rozesłała miliony cebulek wielu krajom w podzięce za oswobodzenie.

Podłoże: Tulipany najlepiej wsadzać do doniczek z otworkami. Wykorzystuje się ziemię kompostową (uniwersalną), pod którą mieści się 2- 3 cm warstwa drenażu z żwiru lub piasku.

Pędzenie: na przełomie września/ października do doniczek wsadza się cebulki, tak by wystawały około 4 cm ponad ziemię. Później doniczki wkłada się w pojemnik wypełniony włóknistym torfem i stawia w chłodnym miejscu lub na balkonie, najlepiej z północnej strony. Doniczki wyjmuje się w połowie lutego, należy wówczas właściwie pielęgnować.

Miejsce uprawy: dobrze oświetlone aczkolwiek chodne do momentu pojawienia się pąków kwiatowych. Gdy nasz tulipan zaczyna kwitnąć wówczas należy ustawić go w jasnym i ciepłym miejscu.

Podlewanie: umiarkowane, należy uważać żeby ziemia nie przeschła do momentu aż tulipan nie zacznie kwitnąć, wówczas podlewa się obficie.

Ciekawe:, Gdy kwiaty przekwitną należy je usunąć. Gdy cały kwiat zwiędnie, cebule przesadzić najlepiej do ogrodu.

Jak pielęgnować Starzec cyneraria (Senecio cruentus)?

Starzec cyneraria (Senecio cruentus) – to bardzo popularny kwiat nie tylko do pielęgnacji domowej, ale i na balkon i do ogrodu.

Roślina ta pochodzi z chłodnych, wilgotnych obszarów górskich Wysp Kanaryjskich, gdzie osiąga do 40 -60 cm. Cechuje się pięknymi kwiatami wyrastającymi z liści, które tworzą jakby bukiet. Jest to kwiat jednoroczny po przekwitnięciu należy go wyrzucić.

Miejsce uprawy: Aby kwiat pięknie kwitł należy właściwie go pielęgnować i nie zapominać skąd Starzec cyneraria (Senecio cruentus) pochodzi. Najlepiej jest ustawić roślinę w chłodnym aczkolwiek jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu.

Podlewanie: Podlewa się obficie letnią wodą.

Rozmnażanie: Starzec cyneraria (Senecio cruentus) jest bardzo trudne i zajmują się tym ogrodnicy.

Jak pielęgnować Sinningia hybryda (Syningia ogrodowa)?

Sinningia hybryda (Syningia ogrodowa) – rośnie w ponad 20 odmianach w tropikalnych lasach Brazylii. Kwiat ten cechuje się tym, że część nadziemna jest aksamitna i owłosiona, a pędy soczyste. Liście wyginają się poza doniczkę dając miejsce lejkowatym kwiatom szczególnie czerwonym i purpurowymi. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie i wczesną jesień.

Miejsce uprawy: Sinningia hybryda (Syningia ogrodowa) wymaga właściwej pielęgnacji, należy zapewnić jej miejsce dobrze oświetlone, ale nienasłonecznione.

Podlewanie: podlewanie umiarkowane, letnią wodą. W okresie kwitnienia należy bardzo delikatnie zraszać, aby nie poplamić kwiatów.

Podłoże: ziemia próchnicza.

Jak pielęgnować Sinningia hybryda (Syningia ogrodowa) by ponownie zakwitła? Po okresie kwitnienia stopniowo należy ograniczyć podlewanie. Zimą najlepiej jest zapewnić niższą temperaturę 16 stopni. Z końcem lutego wyjmuje się kwiat z doniczki i usuwa stare korzenie i ziemię. Najlepiej jest włożyć kwiat w większą doniczkę i przykryć warstwą około 2 cm ziemi. Właściwa temperatura to 18 - 20 stopni i oszczędne podlewanie to zasada właściwej pielęgnacji nowej Sinningia hybryda (Syningia ogrodowa).

Jak pielęgnować Solanum (Psianka)?

Solanum (Psianka) – posiada dwa gatunki Psianka paprykowa( Solanum capsicastrum), która ma małe czerwone owoce i pstre liście pochodzi z Ameryki Południowej oraz Solanum pseudocapsicastrum, pochodząca z Madery charakteryzuje się owocami pomarańczowo- czerwonymi i złotożółtymi.

Miejsce uprawy: Psianka najlepiej czuje się na słonecznym parapecie a latem na świeżym powietrzu. Jeśli kupimy kwiat z owocami dobrze jest zahartować go w temperaturze 8- 10 stopni. Ma to na celu zachowanie jak najdłużej kwiatów i owoców.

Podlewanie: od wiosny po przez lato podlewa się kwiat Psianka bardzo obficie, natomiast jesienią i zimą ogranicza się ten zabieg. W okresie spoczynku (październik – luty) należy zwrócić uwagę by nie przesuszyć podłoża.

Podłoże: ziemia kompostowa
Rozmnażanie: w fachowych książkach podaje się informację, że rozmnażanie Psianki jest bardzo trudne i udaje się tylko ogrodnikom. Nie zgodzę się z tym, gdy posiadałam ten kwiat łatwo udało mi się go rozmnożyć z owoców, jakie ta roślina wydaje.

Ciekawe: Psianka łatwo formuje się na bonzai.

Jak pielęgnować Skrętnik ( Streptocarpus)?

Skrętnik ( Streptocarpus) - kwiat ten przypomina małe storczyki. Za najbardziej okazałą odmianę uważa się kwiat z odmiany wielokwiatowej Wiesmoor. Skrętnik pochodzi z Afryki Południowej, gdzie rośnie w tropikalnych lasach. Jest to dwuletnia zielona roślina cechująca się dużymi, lejkowatymi kwiatami. Najczęściej Skrętnik spotyka się w odcieniach bieli, różu są również liliowe, aksamitne ciemnopurpurowe.


Miejsce uprawy: kwiat Skrętnika dostępny w sprzedaży jest z reguły wiosną lub jesienią, zależy to od terminu sadzenia. Wymagania ma takie jak Sępolia. Właściwa pielęgnacja polega na zapewnieniu miejsca jasnego i wietrzenie pomieszczenia, w którym się Skrętnik znajduje. Temperatura poniżej 18 stopni sprzyja uszkodzeniu rośliny.

Podlewanie: latem kwiaty Skrętnika podlewa się obficie, zimą bardzo oszczędnie.

Podłoże: ziemia doniczkowa

Rozmnażanie: wymaga wprawy. Oderwany zdrowy liść kwiatu Skrętnika należy podzielić wzdłuż głównego nerwu, brzegiem tym skośnie wsadza się w wilgotny piasek, nie głębiej niż 1 cm w głąb. Po krótkim czasie powinny pojawić się nowe roślinki.

Jak pielęgnować Yukke?

Yukka (Jukka) – egzotyczny kwiat, bardzo łatwy do pielęgnacji.

Miejsce uprawy: latem najlepsze dla tego kwiatka jest miejsce słoneczne, ciepłe, z powodzenie można wynieść na zewnątrz. Co zaowocuje lepszym stanem liści. Zimą należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu.

Podlewanie: latem Jukka wymaga obfitego podlewania, zimą można podlewać bardzo sporadycznie. Kwiat ten bardzo dobrze toleruje suche powietrze.

Podłoże: ziemia uniwersalna z drenażem.

Rozmnażanie: kwiat ten rozmnaża się z nasion i bocznych odrostów. Wystarczy delikatnie odciąć odrost i wsadzić bezpośrednio do ziemi. Młodą roślinę należy pielęgnować częściej podlewać, aby się ukorzeniła.

Jak pielęgnować Cynię?

Cynia – jest rośliną jednoroczną osiągającą nawet do 80 cm. Naturalnym obszarem tego kwiatka jest Meksyk, gdzie można go zobaczyć jak tworzy pięknie wyglądające kolorowe dywany. Wysadza się cynie na rabatki, kwietniki. Odmiany wysokie doskonale nadają się do wazonu, zachowują świeżość nawet do 2 tygodni. Kwitnienie Cynii przypada na czerwca do pierwszych przymrozków.

Miejsce uprawy: najlepiej pielęgnuje się Cynię w słonecznym miejscu.

Podłoże: Ziemia żyzna.

Podlewanie: należy temu kwiatkowi zapewnić stałą wilgotność podłoża.

Wysiew: Z nasion do gruntu w maju, do inspektu w marcu – należy utrzymać temperaturę 18 stopni. Kwiaty te zakwitają po około 12 tygodniach.

Jak pielęgnować Tunbergia (Thunbergia)?

Tunbergia (Thunbergia) – wieloletnia roślina balkonowa. Tunbergia jest tropikalną rośliną z Azji, Madagaskaru.

Miejsce uprawy: Kwiat Tunbergia (Thunbergia) wymaga miejsca słonecznego wiosną – latem rośnie na zewnątrz, jesienią wnosimy powrotem do pomieszczenia dobrze oświetlonego i chłodnego 8- 10 stopni. Aby kwiat Tunbergia (Thunbergia) zakwitł ponownie wymaga właściwej pielęgnacji najlepiej w lutym mocno przyciąć i przestawić w miejsce cieplejsze.

Podlewanie: umiarkowane.

Podłoże: ziemia żyzna kompostowa z domieszką wapna.

Wysiew: nasiona Tunbergia (Thunbergia) wysiewa się w marcu po 2 – 3 nasionka do małych doniczek. Po zahartowaniu młodego kwiatka na koniec moja można wystawić na zewnątrz.

Jak pielęgnować Pisonie?

Pisonia – jest kwiatem występującym we wszystkich obszarach tropikalnych Starego i Nowego Świata. Występuje również na Hawajkach, wyspach Pacyfiku jest blisko spokrewniona z Bugenwillą.


Miejsce uprawy: Pielęgnacja nie jest trudna wystarczy ustawić Pisonię w słonecznym miejscu.

Podlewanie: przez cały rok umiarkowanie.

Podłoże: Dla Pisoni doskonała jest ziemia kompostowa lub gliniasta z torfem.

Rozmnażanie: Kwiat ten rozmnaża się z zielonych sadzonek lub zdrewniałe sadzonki z jednym oczkiem. Najlepiej ukorzenić się w piasku, ale w ziemi również powinna się sadzonka przyjąć (tylko czas będzie dłuższy).

Jak pielęgnować storczyk Cattleya (Katleja)?

Cattleya (Katleja) – storczyki z tego gatunku są najbardziej okazałe, posiadanie ich w domu to nie lada atrakcja, która wiąże się z dużym wysiłkiem włożonym w pielęgnacje. Wszystkie odmiany Katlei wywodzą się z Ameryki Południowej w tym Ekwador, Amazonia, Kolumbia, Wenezuela. Cechuje się grubymi, skórzanymi liśćmi wychodzącymi z bulw. Kwitnienie przypada w różnych porach roku. Kwiaty wyłaniają się z pochwy liściowej. Po ścięciu kwiat tego storczyka może stać nawet do 2 tygodni.

Miejsce uprawy: Cattleya jest trudna w pielęgnacji zimą niż latem. W naturalnym środowisku są tropikalnymi epifitami. W domach trudno jest im zapewnić odpowiednie warunki. Najlepiej jest im w szklarniach, gdzie w okresie wegetacji muszą mieć zapewnioną wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza. W fazie spoczynku należy im zapewnić miejsce suche i chłodne.

Podłoże: mech torfowy, rozdrobnione korzenie paprotki, można nabyć gotowe mieszanki dla Katlei.

Podlewanie: Lepiej jest znużyć doniczkę w wodzie niż podlać. Należy zadbać o stałą wilgotność powietrza.

Jak pielęgnować Phoenix (Daktylowiec)?

Phoenix (Daktylowiec) – prawdziwe okazy rosną w krajach Arabskich i północnej części Afryki. Kwiaty te to wolno rosnące palmy, cechujące się mało charakterystyczną łodygą z różnokształtnymi liśćmi, wygiętymi lub sztywnymi i wzniesionymi. Kwiatostan w kształcie kolby pojawia się u wiekowych roślin Daktylowca. W uprawie domowej najbardziej znany Daktylowiec Kanaryjski osiągający nawet do 20 metrów.

Miejsce uprawy: Pielęgnacja Daktylowca Kanaryjskiego nie jest trudna wystarczy latem zapewnić dostateczną ilość ciepła i światła, można wynieść na zewnątrz. Zimą natomiast w pomieszczeniu powinna panować temperatura 4 stopni, kwiat powinien znajdować się również w jasnym miejscu.

Podłoże: ziemia uniwersalna z drenażem.

Podlewanie: Latem podlewa się kwiat Daktylowca obficie, dlatego ważny jest dobry drenaż, zimą ze względu na wskazaną niską temperaturę otocznia podlewa się oszczędniej.

Rozmnażanie: Rozmnażanie tego kwiatka jest bardzo proste wystarczy tylko wsadzić do doniczki pestkę i podlewać. Wschodzi nawet po 3- 4 miesiącach.

Ciekawe: Brązowe końce liści mogą być sygnałem, że podlewamy zbyt twardą wodą, za bardzo nawadniamy zimą. Jeśli usuwamy brzydki liść używać należy do tego ostrego noża, który łatwo i bez obrażeń usunie to, co chcemy.

Jak pielęgnować Vanda (Wanda)?

Vanda (Wanda) – jest to Hinduski kwiat o ponad 50 odmianach. Najczęściej można spotkać na Filipinach w Indiach i Nowej Gwinei. Pierwsze zapiski o tym kwiatku sięgają 1849 roku, gdzie został znaleziony u stóp wschodnich Himalajów jako epifit wiszący na wysokości 1500 m n. p. m. Vanda cechuje się długimi pędami do 80 cm, pokrytymi krótkimi, zielonymi skórzastymi liśćmi. Okres kwitnienia trwa z reguły od września do listopada.

Miejsce uprawy: latem najlepiej powiesić kwiat w wiszącym koszyku. Zapewnić miejsce półcieniste. Zimą pielęgnacja jest trudniejsza, gdyż Vanda nie lubi spadków temperatur. Temperatura powinna utrzymywać w granicy 18 – 20 stopni. W okresie wzrostu należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza.

Podlewanie: latem kwiat o wdzięcznej nazwie Wanda podlewa się obficie, należy również go zraszać. Zimą podlewa się sporadycznie.

Podłoże: ziemia kompostowa

Rozmnażanie: kwiat ten można rozmnożyć przez podział rośliny, należy uważać na korzenie, które SA bardzo kruche. Uszkodzony korzeń szybko gnije.

Jak pielęgnować storczyk Paphiopedilum (Sabotek)?

Paphiopedilum (Sabotek) – nazwę tego storczyka tłumaczy się jako „pantofelek Wenus”, gdyż jest tak piękny i wytworny jak bogini piękności. Wywodzi się ze wschodniej Azji, po wyspy Pacyfiku. Sabotki to rośliny zawsze zielone, z wiązkami korzeni lub kłączy.

Miejsce uprawy: Kwiat ten z reguły uprawiany jest w szklarniach. Właściwa pielęgnacja polega na zapewnieniu temu storczykowi zimą temperaturę nie niższą niż 18 stopni i przez cały rok stałej wilgotności otoczenia. Latem natomiast Sabotek należy zwrócić uwagę by temperatura nocą nie była niższa niż 25 stopni. Storczyki te wymagają dużo światła ale nie bezpośredniego. Stała temperatura otoczenia i wilgotność są szczególnie ważne w okresie wzrostu tego kwiatka.

Podłoże: ziemia doniczkowa z korzeniami paproci.

Podlewanie: najlepiej podlewać wodą nie wapienną i nie chlorowaną. Zimą podlewa się oszczędniej, gdyż parowanie jest słabsze a stała wilgotność jest najważniejsza w pielęgnacji Paphiopedilum (Sabotek). Można zraszać od góry.

Ciekawe: zbyt suche powietrze sprzyja wystąpieniu u kwiatów tego gatunku mszyc i przędziorka chmielowca.

Jak pielęgnować Cymbidium?

Cymbidium – gatunek tego kwiatka coraz częściej zadomawia się w naszych mieszkaniach. Do niedawna można go było spotkać w szklarniach ale odkąd hodowcom udało się wyhodować miniaturkę zagościł na naszych salonach. Pierwotnie storczyk ten osiągał nawet metr wysokości.

Miejsce uprawy: Cymbidium nie lubi innych roślin wokół siebie, potrzebuje dużo miejsca. Właściwa pielęgnacja polega na zapewnieniu odpowiednich warunków: dużo światła, chłodnego podłoża, parapety nad grzejnikiem nie nadają się! Wymagania co do temperatury: zimą 7- 12 stopni, od maja do września można tego storczyka przenieść do ogrodu w miejsce półcieniste, najlepiej pod drzewo.

Podłoże: Cymbidium zimą podlewa się tylko tyle aby pseudobulwy nie przeschły. W okresie wzrostu, latem podlewa się obficie, szczególnie gdy jest bardzo słonecznie i upalnie. Jesienią ogranicza się stopniowo podlewanie.

Podlewanie: Ziemia dla tego kwiatka powinna być wymieszana w równych proporcjach, torf i piasek, na dnie doniczki powinien być drenaż. Można nawozić 2 razy w miesiącu odżywką dla storczyków, należy uważać aby nie przenawozić.

Jak pielęgnować Echinocereus?

Echinocereus – jest kaktusem łatwym w uprawie dlatego zachwyca początkujących miłośników kaktusów. Naturalne środowisko Echinocereus to południowo – zachodnia część Stanów Zjednoczonych i północno – zachodni Meksyk. Kaktus jest mały nie przekracza 20 cm wysokości o kształcie cylindrycznym, kolumnowym, często rozgałęzione. Jest kaktusem łatwym do uprawy.
Miejsce uprawy: latem najlepiej wynieść kaktus na balkon, gatunkom o pokrytym cierniami i owłosionym należy zapewnić dużo ciepła i wilgotności oraz ustawiać w miejscu przewiewnym. Zimą Echinocereus powinien być w chłodnym ale jasnym miejscu i suchym oczywiście.

Podłoże: ziemia żyzna ale uboga w próchnicę, piasek

Podlewanie: w okresie wegetacji marzec – sierpień podlewa się umiarkowanie, w okresie spoczynku bardzo sporadycznie.

Rozmnażanie: z nasion.

Jak pielęgnować Oleander pospolity?

Oleander pospolity (Nerium oleander) – kwiat ten pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, gdzie jako krzew dorasta nawet do 5 metrów. Naturalne środowisko to miejsce słoneczne, wilgotna gleba, rosną przy rzekach, potokach. Oleander jest zielonym krzewem o skórzastych liściach. Kwiaty zebrane są w górnych gronach, w zależności od odmiany są pełne lub pojedyncze. Okres kwitnienia przypada na czerwiec – wrzesień.

Miejsce uprawy: od wczesnej wiosny do jesieni Oleandry dobrze czują się na zewnątrz. Są odporne na niskie temperatury, więc wyniesienie w kwietniu przy temperaturze do – 4 stopni nie zaszkodzi roślinie. Oleandry lubią suche, ciepłe , słoneczne miejsca. W fazie spoczynku najlepsza temperatura to 4- 6 stopni i nadal miejsce jasne, z dobą cyrkulacją powietrza. Ustawienie Oleandra zimą w za ciepłym pomieszczeniu źle wpływa na kwitnienie.

Podlewanie: Jeśli zauważymy, że Oleander wzrasta do sierpnia podlewamy obficie. Dobrze jest ustawić, jeśli jest to roślina pokojowa ,na dużym podstawku aby woda swobodnie dostawała się do wewnątrz. Woda może być ciepła do 25 stopni, co dobrze wpływa na kwitnienie Oleandra. Z połową sierpnia ogranicza się podlewanie, pozwalając pędom zdrewnieć. Zimą nie można dopuścić aby bryła korzeni nie wyschłą, można liście przecierać wilgotną szmatką.

Podłoże: ziemia dla Oleandra to ziemia gliniasta z domieszką torfu, kompostu i pasku.

Cięcie: najczęściej jesienią lub pod koniec lutego. Jeśli nasz Oleander zgubił liście od dołu, jest już rośliną starą lub zbyt dużą, można ją odmłodzić przez wycinanie zdrewniałych pędów. Zabieg ten często wiąże się z utratą pierwszych kwiatów, ale dla Oleandra to żaden kłopot. Z czasem się znów pięknie rozkwitnie.

Rozmnażanie: młode sadzonki tego kwiatka pobiera się od maja do lipca. Szybciej się ukorzenią jeśli włożymy do ciemnej butelki. Po wypuszczeniu korzonków wsadza się do małych doniczek z ziemią dla sadzonek. Należy być bardzo ostrożnym, korzenie są delikatne.

Ciekawe: dobra pielęgnacja to nie narażenie na deszcz, wilgotne powietrze, zraszanie.

Jak pielęgnowac storczyk Miltonia?

Miltonia – jest trudna w pielęgnacji , nie jest to roślina dla początkujących amatorów. Wzmianki o tym storczyku sięgają XV wieku, naturalny obszar to Kostaryka i Paragwaj.

Wyglądem przypominają gatunki z rodzaju Brassia. Cechują się dużą ilością pseudobulw , długimi liśćmi, które są na tyle miękkie, że wyginają się do dołu.
Kwiaty Miltonii są szczególnie urodziwe, wyróżniają się różnorodnością kształtów i wielkości.
Storczyk ten uprawia się tak samo jak Brassia.

Jak pielęgnować Sensevieria (Sansewieria)?

Sensevieria (Sansewieria) – można zliczyć ponad 70 gatunków tego kwiatka, z których większość pochodzi z tropików Afryki i Azji. Cechuje się sztywnymi, ciemnozielonymi z nieregularnymi pasami liśćmi, które mają od 7 cm do 1,5 m. Dobrze pielęgnowane Sensevieria na wiosnę mogą zakwitnąć, pięknie pachnącym kwiatostanem, rosnącym na cienkich łodyżkach.

Miejsce uprawy: Sensevieria (Sansewieria) dobrze wygląda w cieniu, gdzie jest najczęściej ustawiana a jest to błąd, gdyż roślina ta wywodzi się ze stepów. Należy zapewnić jej jasne, słoneczne miejsce. Nie lubi chłodu, zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 15 stopni.

Podlewanie: Latem najlepiej jest podlewać umiarkowanie, zimą natomiast Sensevieria wymaga skąpego nawożenia. Można nawozić odżywką dla kaktusów co dwa tygodnie ale tylko latem.

Podłoże: kwiaty te lubią ziemie gruboziarniste, kamieniste, bez torfu. Brak kwitnienia często wynika ze złej ziemi.

Rozmnażanie: Sensevieria (Sansewieria) najłatwiej rozmnaża się przez podział kłączy. Sadzonki mają tendencje do gnicia, więc nie należy dużo podlewać.

Jak pielęgnować storczyk Coelogyne (Kapturzyk)?

Coelogyne ( Kapturzyk) – pierwsze wzmianki o tym wyjątkowym storczyku sięgają 1830 roku, gdzie został odkryty na zboczach Himalajów na wysokości 2000 m n.p.m.

Miejsce uprawy: latem w zaciemnionym miejscu, na parapecie okna wschodniego. Zimą dla właściwej pielęgnacji należy obniżyć temperaturę co najmniej do 16 stopni.

Podłoże: kompost z korzonkami paproci i mchem torfowym. Jeśli Kapturzyk rośnie w doniczce najlepiej aby była do połowy uzupełniona drenażem.

Podlewanie: Coelogyne ( Kapturzyk) podlewa się miękką wodą bez soli mineralnych. Jest to ważne szczególnie przy zraszaniu, gdyż krople wody sprzyjają poplamieniu kwiatów. Zimą podlewa się tyle aby pseudobulwy nie wyschły.

Rozmnażanie: wiosną przez podział bulwy.

Jak pielęgnować storczyk Brassia?

Brassia – storczyk ten jest bardzo popularny, gdyż jest rośliną bardzo wytrzymałą. Ojczyzną Brassi jest tropikalny rejon Brazylii i Meksyku. Roślina do uprawy domowej wywodzi się z Jamajki. Cechuje się dużymi, ścisłymi pseudobulwami, które pojawiają się na powierzchni ziemi. Z nich wyrastają dwa skórzaste liście, a z nich pędy kwiatowe sięgające do 50 cm.

Miejsce uprawy: w okresie wegetacji należy zapewnić miejsce półcieniste.

Podłoże: ziemia dla storczyków.

Podlewanie: w okresie wegetacji Brassia wymaga częstego zraszania, obfitego podlewania miękką wodą. Zimą podlewa się oszczędnie. Jeśli latem zaobserwujemy, że pseudobulwy zasychają to znak, że storczyk ma za sucho.

Jak pielęgnować storczyka Dendrobium?

Dendrobium – storczyki z tego gatunku można uprawiać w domu a inne tylko w szklarniach. Wiąże się to z klimatem z jakiego się wywodzą. Występują od północnej Japonii po południowe obszary Nowej Gwinei.

Miejsce uprawy: Kwiat Dendrobium najlepiej czuje się na południowym oknie, potrzebuje wysokiej temperatury w okresie wzrostu a niskiej podczas spoczynku do 8- 10 stopni. Kwitnienie powinno wystąpić między marcem a czerwcem. Bardzo duże znacznie dla tego storczyka ma stała cyrkulacja powietrza i jasne światło.

Podlewanie: Kwiat nawozi się sporadycznie aby pobudzić do wypuszczenia nowych pędów. Z reguły storczyki te nie lubią być przelewane , więc podlewa się je umiarkowanie. W okresie spoczynku, który przypada najczęściej wrzesień –październik podlewamy bardzo mało. Gdy zaobserwujemy, że liście więdną wówczas należy delikatnie nawodnić roślinę.

Podłoże: mech torfowy.

Jak pielęgnować Dipladenia?

Dipladenia – Naturalnym środowiskiem jest tropikalna dżungla Ameryki Południowej. Jest to roślina krzaczasta, pędy wiją się dopiero po latach. Liście są zielone, błyszczące. Po kilku latach właściwej pielęgnacji Dipladenia tworzy piękne pędy, które są bardzo dekoracyjne wraz z kwiatami, które utrzymują się od maja do listopada.


Miejsce uprawy: miejsce dobrze oświetlone, półcieniste. Od marca Dipladenia wymaga większej wilgotności powietrza aby zawiązały się nowe pędy. Od maja do listopada zadowoli się temperaturą panującą w mieszkaniu, należy nie zapominać o spryskiwaniu liści (najlepiej co dzień).Styczeń – luty to czas spoczynku kwiat ten wymaga obniżenia temperatury do 12- 15 stopni.

Podłoże: ziemia uniwersalna z drenażem.

Podlewanie: styczeń – luty podlewa się bardzo oszczędnie, marzec – kwiecień podlewa się normalnie, należy zwrócić uwagę czy woda nie zalega na podstawku. Od kwietnia do sierpnia można nawozić odżywką do kwiatów kwitnących.

Ciekawe: suche powietrze, ostre światło sprzyja zwijaniu się liści.

Jak pielęgnować Cleistocactus (Kleistokaktus)?

Cleistocactus (Kleistokaktus) – jest jednym z bardziej oryginalnych kaktusów, gdyż nie lubi suszy w zimowe miesiące. Występuje głównie w Argentynie, Urugwaju, Paragwaju, Środkowej Boliwii i Peru, rozwija się w skalistych terenach w wysokiej wilgotności otoczenia i podłoża. Jest to kwiat o smukłych pędach nawet do 2 metrów, które rosną do góry ale większość pokłada się. Z tych leżących pędów latem wyrastają kwiaty w kształcie rurek.

Miejsce uprawy: Kleistokaktus nie wymaga dużej pielęgnacji wystarczy latem zapewnić mu słoneczne i ciepłe miejsce uprawy a zimą natomiast jasnego i chłodnego.

Podłoże: ziemia żyzna

Podlewanie: w ciepłe miesiące kaktusa podlewa się umiarkowanie zimą oszczędnie, nie należy dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża.

Rozmnażanie: przez sadzonki i z nasion

Jak pielęgnować Monstera?

Monstera – obejmuje ponad 25 gatunków, które dziko rosną w tropikach Ameryki południowej i Środkowej. Są to na pół epifityczne zawsze zielone krzewiaste pnącza, o ponacinanych i z otworkami liściach. Kształt liści tych kwiatów zmienia się z wiekiem.


Miejsce uprawy: Monstera to kwiat który lubi miejsca półcieniste, pielęgnuje się tak samo jak Filodendrony.

Jak pielęgnować Filodendron ( Philodendron)?

Filodendron ( Philodendron) – pochodzi z tropikalnych dżungli Meksyku, Peru, Brazylii. Na Kubie i Jamajce zajmują durze przestrzenie. Filodendrony są blisko spokrewnione z Monsterą.


Miejsce uprawy: wszystkie gatunki Filodendrona wręcz nie znoszą bezpośredniego słońca, lubią miejsca zaciemnione. Nie powinno się ich wynosić latem na zewnątrz, gdyż gatunki domowe przestały być odporne na warunki atmosferyczne a co za tym idzie moglibyśmy zmarnować roślinę. Należy pamiętać aby zapewnić Filodendronom dużą wilgotność powietrza zwłaszcza od kwietnia do sierpnia.

Podłoże: ziemia liściowa z domieszką żwiru i obornika.

Podlewanie: w okresie wzrostu Filodendrony podlewamy obficie, od września do marca oszczędniej. Należy pamiętać aby woda nie pozostawała na spodku, najlepiej nie przelewać.

Rozmnażanie: przez sadzonki pędowe, podział. Młode Filodendrony wyrastające z odrostów, należy rozdzielić wraz z korzeniami powietrznymi.
Ciekawe: jeśli roślina ma brązowe czubki liści może to wynikać z przesuszenia.
filodendron czerwieniejący

filodendron nie pnący

filodendron pnący - philodendron scandens

Jak pielęgnować Epiphyllum (Epifilum)?

Epiphyllum (Epifilum) – obejmuje około 20 gatunków, które występują od Meksyku do Argentyny. W naturalnych warunkach kwitnie jako epifit. Epifilum ma u podstawy walcowate łodygi, które wyżej się rozgałęziają i wydłużają, powstałe pędy mają ząbkowate brzegi. Jest to jedna z najmniej wymagających roślin pokojowych.

Miejsce uprawy: Epiphyllum (Epifilum) powinny zimować w temperaturze 10 stopni. Od kwietnia potrzebuje wolnego stopniowania ciepła i światła. Z końcem maja do września można wystawić kaktus na zewnątrz, należy pamiętać o osłonięciu od bezpośredniego słońca. Jeśli roślina zostaje w domu należy zapewnić jej dużą ilość świeżego powietrza. Aby go właściwie pielęgnować na etapie wegetacji należy utrzymywać stałą wilgotność powietrza. Od listopada do lutego przypada okres spoczynku Epifilum powinno być w chłodnym pomieszczeniu.

Podłoże: ziemia gliniasta, torfowa.

Podlewanie: latem podlewa się obficie, od listopada do lutego bardziej oszczędnie. Marzec – maj to czas przejściowy należy podlewanie ograniczyć.

Rozmnażanie: najłatwiejszym sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki, które po oddzieleniu należy zostawić na kilka dni aby przeschły. Wysiew z nasion jest również popularny, ale kwiaty u Epifilum pojawiają się po kilku latach.

Jak pielęgnować Echinopsis?

Echinopsis– wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie można go spotkać w Argentynie, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Cechuje się małym rozmiarem i kulistą budową i krótkimi cierniami. Kaktus ten ma kwiaty lejkowate, wyrastające z boku, o kolorze białym, łososiowym i żółtym. Kwiaty tego gatunku kaktusów pięknie pachną. Niektóre odmiany zakwitają tylko nocą, stąd bywają określane jako „królowe nocy”.

Miejsce uprawy: kaktusy te w ciepłe miesiące z lubią miejsca słoneczne i ciepłe ale nie bezpośrednie, natomiast zimą należy zapewnić im chłodniejszą temperaturę.

Podłoże: ziemia próchnicza , torfowa.

Podlewanie: od wiosny do końca lata Echinopsis podlewa się umiarkowanie, zimą nie podlewa się wcale.

Rozmnażanie: z nasion.

Jak pielęgnować Macjejkę?

Maciejka – roślina jednoroczna o rozgałęzionych pędach i przepięknie pachnących, nocą, kwiatach o barwie lekko fioletowej, wywodzi się z Brazylii. Doskonale nadaje się na skrzynki balkonowe, obok ławek, pod oknami, gdzie będzie intensywnie pachnieć i napawać nas radością życia.

Miejsce uprawy: Maciejka rośnie i zakwita w każdym miejscu. Jest rośliną nie wymagającą wiele, dobrze czuje się w miejscu słonecznym jak i półcienistym.

Podłoże: ziemia gruntowa

Podlewanie: obfite, aby zapewnić właściwą pielęgnację należy podlewać wieczorami.

Rozmnażanie: Maciejkę wysiewa się z nasion, bezpośrednio do gruntu. Najlepiej w odstępach 30 cm. Aby kwiat cieszył swoim pięknem dobrze jest go wysiewać w odstępach 2- 3 tygodniowych.

Jak pielęgnować Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)?

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) - Kolumbijska piękność zachwyca swymi wiecznie zielonymi liśćmi i kwiatami, które pojawiają się przy właściwej pielęgnacji co roku.

Miejsce uprawy: półcieniste, cieniste o normalnej pokojowej temperaturze, zimą do 18 stopni.

Podłoże: ziemia uniwersalna.


Podlewanie: od października do stycznia dobrze znosi suche powietrze, latem można Skrzydłokwiat zraszać, tylko w okresie zawiązywania się pąków. W tym czasie ziemia musi być wilgotna. Gdy zacznie wypuszczać nowe pędy a przypada to z reguły na luty – marzec należy ją przesadzić.

Jak pielęgnować Neoregelia i Nidularium (Gnieździca)?

Neoregelia i Nidularium (Gnieździca) – kwiat ten występuje w 30 odmianach najczęściej spotykany w Brazylii. Mimo podobieństwa, rośliny te różnią się od siebie. Obydwa rodzaje są epifitami, rosnącymi w tropikalnych lasach. Charakteryzują się ścisłymi rozetami, składającymi się z kolczasto ząbkowatych lub piłkowanych liści, z których wyrasta piękny kwiatostan.


Miejsce uprawy: dostateczna ilość światła ale nie bezpośredniego. Zimą najlepsza jest temperatura 15- 18 stopni, natomiast od marca do sierpnia wymagają temperatury do 25 stopni. Dzięki sztywnym i mocnym liściom Neoregelia toleruje suche powietrze w czasie spoczynku, który przypada na zimę. Gatunki Nidularium (Gnieździca) o bardziej delikatnych liściach, potrzebują miejsca pólcienistego. W okresie wzrostu potrzebują stałej, wysokiej temperatury i wilgotności.

Podłoże: ziemia kompostowa z torfem.

Podlewanie: podlewanie umiarkowane, należy zapewniać stałą wilgotność podłoża i otoczenia. W okresie kwitnienia podlewa się do rozety kwiatu. Można zraszać liście co zapewni właściwą wilgotność.

Rozmnażanie: z rozet bocznych. Aby Neoregelia, Nidularium się ukorzeniło musimy odpowiednio pielęgnować młode pędy, należy zapewnić im wysoką temperaturę. Postępuje się tak samo jak przy rozmnażaniu Echmea i Vriesea,
Neoregelia

Nidularium

Jak pielęgnować Vriesea (Frizea)?

Vriesea (Frizea) – jest kwiatem występującym głównie w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie w Brazylii. Roślina tworzy rozety liści, z których wyrastają kwiaty.
Vriesea można podzielić na dwa gatunki:
1. Gatunek o liściach zielonych, z okazałym kwiatostanem. Należą tutaj: Vriesea psittacina oraz mieszańce Rex.
2. Gatunek o pstrych liściach, takie jak Vriesea splendens i jej odmiany Flaming Sword, i Major.

Miejsce uprawy: Vriesea najlepiej czuje się w ciepłym otoczeniu, dotyczy to wszystkich gatunków lecz w szczególności Vriesea pstrolistna , która oprócz ciepła wymaga miejsca cienistego, wilgotnego o temperaturze nie niższej niż 18 stopni. Taka pielęgnacja zapewni roślinie warunki aby długo nam kwitła. W dobrych warunkach wypuszcza boczne pędy.

Podlewanie: Zasady podlewania takie jak u Aechmea, Guzmania, Neoregelia. Trzeba jednak nadmienić, że Frizea wymaga bardziej wilgotnego otoczenia. W okresie wzrostu wodę wlewa się do rozety, ziemia powinna być stale wilgotna. Po kwitnieniu, gdy roślina wchodzi w stan spoczynku wylewa się wodę z rozety, podlewa się niewiele gdy stoi w ciepłym pomieszczeniu.

Podłoże: ziemia kompostowa z torfem.

Rozmnażanie: Frizeę rozmnaża się boczbych pędów, podobnie jak Guzmanię
frizea splendens
Vriesea psittacina

Jak pielęgnować Aporokaktus?

Aporocactus (Aporokaktus) – rośnie skalistych górach Meksyku jako epifit na wysokości bagatela 2500 m n.p.m. Warunki panujące na stokach są bardzo trudne więc początkujący miłośnik kaktusów powinien sprostać jego wymaganiom. Aporokaktus charakteryzuje się długimi pędami sięgającymi u starszych okazów nawet do 1, 5 metra, na których wiosną pojawiają się duże ilości pąków kwiatowych

Miejsce uprawy: w okresie spoczynku od października do lutego należy zapewnić kaktusowi dobre oświetlenie, niską temperaturę. Od lutego trzeba umieścić Aporokaktus w ciepłym, jasnym miejscu.

Podlewanie: Aporokaktus od kwietnia do września wymaga obfitego podlewania. W miesiącach spoczynku podlewać bardzo oszczędnie tak aby nie zasuszyć rośliny. Można nawozić odżywką do kaktusów, trzeba jednak zwrócić uwagę aby preparat nie zawierał azotu.

Podłoże: ziemia do kaktusów.

Ciekawe: niewłaściwe pielęgnowanie i mały dostęp do światła przyczyni się do osłabienia pędów, które staną się cienkie i brzydkie.

Jak pielęgnować Coryphantha?

Coryphantha – można podzielić na dwie grupy kaktusów(10) rosnących na preriach i z pustynnych rejonów południowo- zachodnich rejonów USA i Meksyku. Jest to kaktus kulisty rosnący nawet do 18 cm. Charakteryzuje się pokryciem brodawkami, z których wyrastają ciernie, stanowiące piękny kontrast z ziemią. Zakwita w letnie miesiące tworząc z żółtych lub różowych kwiatów krąg na wierzchołku Coryphantha.

Miejsce uprawy: Coryphantha w ciepłe miesiące z lubią miejsca słoneczne i ciepłe ale nie bezpośrednie, natomiast zimą należy zapewnić im chłodniejszą temperaturę.

Podłoże: kaktusy pustynne, charakteryzujące się silniejszą budową cierni do właściwej pielęgnacji wymagają ziemi kamienistej, pozbawionej próchnicy, torfu. Kaktusy preriowe (ziemiste) potrzebują ziemi kamienistej z lekką domieszką próchniczej. Gatunek preriowy cechuje to, że są bardziej mięsiste i mają mniej cierni.

Podlewanie: kaktusy z gatunku Coryphantha wymagają utrzymywania wilgotności od marca do września, natomiast w miesiącach jesienno – zimowych można przestać podlewać.


Rozmnażanie: z nasion.

Jak pielęgnować - Smagliczka nadmorska

Jak pielęgnować - Smagliczkę nadmorską. Jeśli lubicie pięknie przyozdobione balkony, tarasy a także na rabatki - śmiało można polecić sma...