Przejdź do głównej zawartości

Jak pielęgnować Difenbachia?

Difenbachia jest jednym z popularniejszych kwiatów liściastych w naszych domach. Wywodząca się Ameryki Difenbachia jest wymagającą rośliną do pielęgnacji.

Miejsce uprawy: Kwiat ten powinien stać w miejscu cienistym. Gdy w chodzi w okres wzrostu (od marca) należy zapewnić dużą wilgotność otoczenia i ciepło. Zimą nie powinno być chłodniej niż 15- 18 stopni. Najważniejszą zasadą pielęgnacji jest unikanie przeciągów.

Podlewanie: należy dbać by ziemia była stale wilgotna, za suche podłoże sprzyja brązowieniu końcówek liści. W ciepłe miesiące najlepiej, co tydzień nawozić nawozem bez wapnia. W okresie spoczynku (wrzesień – luty) podlewa się oszczędnie. Nie nawozi.

Podłoże: ziemia uniwersalna, ale najlepiej kwiat Difenbachi rośnie w mieszance kompostu, zwiędłych liści i torfu.

Rozmnażanie:, jeśli nasza DIfenbachia zgubiła dużo liści można uciąć pęd około 10 cm nad ziemią. Część ścięta może również służyć za sadzonkę. Wszystko się pomyślnie uda jeśli temperatura podłoża nie będzie niższa niż 24- 26 stopni. Można wywnioskować, że najlepszą porą na odmładzanie kwiatu Difenbachi przypada na miesiące wakacyjne.

Ciekawe: sok z liści, łodyg jest bardzo trujący.

Popularne posty z tego bloga

Jak pielęgnować Vriesea (Frizea)?

Vriesea (Frizea) – jest kwiatem występującym głównie w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie w Brazylii. Roślina tworzy rozety liści, z których wyrastają kwiaty.
Vriesea można podzielić na dwa gatunki:
1. Gatunek o liściach zielonych, z okazałym kwiatostanem. Należą tutaj: Vriesea psittacina oraz mieszańce Rex.
2. Gatunek o pstrych liściach, takie jak Vriesea splendens i jej odmiany Flaming Sword, i Major.

Miejsce uprawy: Vriesea najlepiej czuje się w ciepłym otoczeniu, dotyczy to wszystkich gatunków lecz w szczególności Vriesea pstrolistna , która oprócz ciepła wymaga miejsca cienistego, wilgotnego o temperaturze nie niższej niż 18 stopni. Taka pielęgnacja zapewni roślinie warunki aby długo nam kwitła. W dobrych warunkach wypuszcza boczne pędy.

Podlewanie: Zasady podlewania takie jak u Aechmea, Guzmania, Neoregelia. Trzeba jednak nadmienić, że Frizea wymaga bardziej wilgotnego otoczenia. W okresie wzrostu wodę wlewa się do rozety, ziemia powinna być stale wilgotna. Po kwitnieniu,…

Jak pielęgnować Aeschynanthus?

Aeschynanthus jest prześliczną rośliną ozdobną, w naturalnych warunkach rośnie jako epifit. Jest rośliną, która przy właściwej pielęgnacji pokryje się pięknymi kwiatami i będzie mieć długie pędy.

Miejsce uprawy: Aeschynanthus najlepiej czuje się w miejscu półcienistym.

Od marca do września potrzebuje dużo ciepła i wilgotnego powietrza. W miesiącach październik - styczeń Aeschynanthus przechodzi w stan spoczynku dobrze jest obniżyć temperaturę do 18- 20 stopni.

W ostatnich tygodniach stycznia powinny zawiązywać się pączki, powinni się przenieść Aeschynanthus w jeszcze chłodniejsze miejsce 12 - 15 stopni. Ale wiadomo są odstępstwa od reguły.

Podłoże: ziemia uniwersalna lub specjalna ziemia dla roślin bromeliowatych

Podlewanie: aby zapewnić właściwą pielęgnację Aeschynanthus powinno się przestrzagać kilku wskazówek co do podlewania tej rośliny. Najlepsza jest letnia, miękka woda.

Przesadzanie: Najlepszy termin na przesadzanie Aeschynanthus to luty.

Jak pielęgnować Guzmanię?

Guzmania - to niesamowity kwiat, którego naturalne środowisko rozciąga się od Ameryki Środkowej po Amerykę Południową sięgając Antyli. Roślina ta rośnie w tropikach dżungli, jako kwiat naziemny lub epifit.

Miejsce uprawy: Guzmania doskonale klimatyzuje się w naszych domach, nie sprawia kłopotów. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie oświetlenie jasne, ale nienasłonecznione.

Podłoże: ziemia próchnicza.

Podlewanie: Guzmanie powinno się podlewać odstałą już wodą. W okresie wzrostu rośliny podlewać intensywnie (marzec – sierpień). Gdy pojawi się rozeta wodę wlewamy do środka, zraszać liście. Po kwitnieniu ograniczyć podlewanie i zraszanie.
Ciekawe: W momencie, gdy Guzmania przekwita należy usunąć wodę, aby roślina nie gniła od środka. Niezwykłość tej rośliny przejawia się tym, że sama stopniowo zamiera i wypuszcza nowe pędy. Jeśli twój kwiat zaczyna mieć brzydkie liście jak by troszkę zasuszone nie przejmuj się nie długo pojawią się nowe listki.