Przejdź do głównej zawartości

Jak pielęgnować Kamelie?

Kamelia (Camelia) – jest roślina z bardzo bogatą historią, uprawiana w Azji Wschodniej. Była konkurentką herbaty, która znana została o wiele później. Wiązało się to z podobieństwem wyglądu i nazwy. Botaniczna nazwa herbaty to Camellia sinensis a Kamelia to Camellia japonica. Kamelia jest rośliną krzewiastą o zielonych, skórzastych liściach i o barwnych kwiatach różowych, czerwonych i białych. Z daleka przypominają kwiat róży tylko szkoda, że nie pachną.

Miejsce uprawy: od maja do września najlepiej umieścić Camelie w ogrodzie lub balkonie, trzeba pamiętać aby miejsce było osłonięte od przeciągów i półcieniste. Na domowym parapecie Kamelia będzie miała za mało świeżego powietrza. Od jesieni do momentu aż pąki kwiatowe się nie rozwiną jeśli się zawiązały, kwiat powinien stać w chłodniejszym miejscy 10 – 12 stopni. Po otworzeniu się pąków najlepiej wnieść Kamelię do pokoju i postawić w zaciemnionym miejscu, gdzie powinna stać odwrócona do światła tą samą stroną.

Podlewanie: Zimą podlewamy kwiat obficie i regularnie, wiosną –latem oszczędniej aby pobudzić roślinę do kwitnięcia.

Ciekawe: Kamelia nie lubi zmian, dotyczy to częstotliwości podlewania, zmian temperatury, wilgotności, miejsca.

Popularne posty z tego bloga

Jak pielęgnować Vriesea (Frizea)?

Vriesea (Frizea) – jest kwiatem występującym głównie w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie w Brazylii. Roślina tworzy rozety liści, z których wyrastają kwiaty.
Vriesea można podzielić na dwa gatunki:
1. Gatunek o liściach zielonych, z okazałym kwiatostanem. Należą tutaj: Vriesea psittacina oraz mieszańce Rex.
2. Gatunek o pstrych liściach, takie jak Vriesea splendens i jej odmiany Flaming Sword, i Major.

Miejsce uprawy: Vriesea najlepiej czuje się w ciepłym otoczeniu, dotyczy to wszystkich gatunków lecz w szczególności Vriesea pstrolistna , która oprócz ciepła wymaga miejsca cienistego, wilgotnego o temperaturze nie niższej niż 18 stopni. Taka pielęgnacja zapewni roślinie warunki aby długo nam kwitła. W dobrych warunkach wypuszcza boczne pędy.

Podlewanie: Zasady podlewania takie jak u Aechmea, Guzmania, Neoregelia. Trzeba jednak nadmienić, że Frizea wymaga bardziej wilgotnego otoczenia. W okresie wzrostu wodę wlewa się do rozety, ziemia powinna być stale wilgotna. Po kwitnieniu,…

Jak pielęgnować Aeschynanthus?

Aeschynanthus jest prześliczną rośliną ozdobną, w naturalnych warunkach rośnie jako epifit. Jest rośliną, która przy właściwej pielęgnacji pokryje się pięknymi kwiatami i będzie mieć długie pędy.

Miejsce uprawy: Aeschynanthus najlepiej czuje się w miejscu półcienistym.

Od marca do września potrzebuje dużo ciepła i wilgotnego powietrza. W miesiącach październik - styczeń Aeschynanthus przechodzi w stan spoczynku dobrze jest obniżyć temperaturę do 18- 20 stopni.

W ostatnich tygodniach stycznia powinny zawiązywać się pączki, powinni się przenieść Aeschynanthus w jeszcze chłodniejsze miejsce 12 - 15 stopni. Ale wiadomo są odstępstwa od reguły.

Podłoże: ziemia uniwersalna lub specjalna ziemia dla roślin bromeliowatych

Podlewanie: aby zapewnić właściwą pielęgnację Aeschynanthus powinno się przestrzagać kilku wskazówek co do podlewania tej rośliny. Najlepsza jest letnia, miękka woda.

Przesadzanie: Najlepszy termin na przesadzanie Aeschynanthus to luty.

Jak pielęgnować Guzmanię?

Guzmania - to niesamowity kwiat, którego naturalne środowisko rozciąga się od Ameryki Środkowej po Amerykę Południową sięgając Antyli. Roślina ta rośnie w tropikach dżungli, jako kwiat naziemny lub epifit.

Miejsce uprawy: Guzmania doskonale klimatyzuje się w naszych domach, nie sprawia kłopotów. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie oświetlenie jasne, ale nienasłonecznione.

Podłoże: ziemia próchnicza.

Podlewanie: Guzmanie powinno się podlewać odstałą już wodą. W okresie wzrostu rośliny podlewać intensywnie (marzec – sierpień). Gdy pojawi się rozeta wodę wlewamy do środka, zraszać liście. Po kwitnieniu ograniczyć podlewanie i zraszanie.
Ciekawe: W momencie, gdy Guzmania przekwita należy usunąć wodę, aby roślina nie gniła od środka. Niezwykłość tej rośliny przejawia się tym, że sama stopniowo zamiera i wypuszcza nowe pędy. Jeśli twój kwiat zaczyna mieć brzydkie liście jak by troszkę zasuszone nie przejmuj się nie długo pojawią się nowe listki.