Jak pielęgnować Oleander pospolity?

Oleander pospolity (Nerium oleander) – kwiat ten pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, gdzie jako krzew dorasta nawet do 5 metrów. Naturalne środowisko to miejsce słoneczne, wilgotna gleba, rosną przy rzekach, potokach. Oleander jest zielonym krzewem o skórzastych liściach. Kwiaty zebrane są w górnych gronach, w zależności od odmiany są pełne lub pojedyncze. Okres kwitnienia przypada na czerwiec – wrzesień.

Miejsce uprawy: od wczesnej wiosny do jesieni Oleandry dobrze czują się na zewnątrz. Są odporne na niskie temperatury, więc wyniesienie w kwietniu przy temperaturze do – 4 stopni nie zaszkodzi roślinie. Oleandry lubią suche, ciepłe , słoneczne miejsca. W fazie spoczynku najlepsza temperatura to 4- 6 stopni i nadal miejsce jasne, z dobą cyrkulacją powietrza. Ustawienie Oleandra zimą w za ciepłym pomieszczeniu źle wpływa na kwitnienie.

Podlewanie: Jeśli zauważymy, że Oleander wzrasta do sierpnia podlewamy obficie. Dobrze jest ustawić, jeśli jest to roślina pokojowa ,na dużym podstawku aby woda swobodnie dostawała się do wewnątrz. Woda może być ciepła do 25 stopni, co dobrze wpływa na kwitnienie Oleandra. Z połową sierpnia ogranicza się podlewanie, pozwalając pędom zdrewnieć. Zimą nie można dopuścić aby bryła korzeni nie wyschłą, można liście przecierać wilgotną szmatką.

Podłoże: ziemia dla Oleandra to ziemia gliniasta z domieszką torfu, kompostu i pasku.

Cięcie: najczęściej jesienią lub pod koniec lutego. Jeśli nasz Oleander zgubił liście od dołu, jest już rośliną starą lub zbyt dużą, można ją odmłodzić przez wycinanie zdrewniałych pędów. Zabieg ten często wiąże się z utratą pierwszych kwiatów, ale dla Oleandra to żaden kłopot. Z czasem się znów pięknie rozkwitnie.

Rozmnażanie: młode sadzonki tego kwiatka pobiera się od maja do lipca. Szybciej się ukorzenią jeśli włożymy do ciemnej butelki. Po wypuszczeniu korzonków wsadza się do małych doniczek z ziemią dla sadzonek. Należy być bardzo ostrożnym, korzenie są delikatne.

Ciekawe: dobra pielęgnacja to nie narażenie na deszcz, wilgotne powietrze, zraszanie.