Jak pielęgnować pelargonie wielokwiatowe i rabatowe?

Pelargonia wywodzi się z umiarkowanego klimatu Afryki Południowej. Rozróżniamy Pelargonię wielokwiatowe oraz rabatowe i bluszczolistne.

Jak pielęgnować Pelargonię wielokwiatową?
Pelargonie tej odmiany mają za zwyczaj jedną łodygę kwiatową. Przepiękne kwiaty w bogatej palecie barw osiągają do 5 cm. Roślina ta kwitnie od maja do października. Pelargonia wielokwiatowa najlepiej czuje się na domowym parapecie.

Miejsce uprawy: jasne, słoneczne miejsce z dobrą cyrkulacją powietrza. Pielęgnacja zimą wymaga ustawienia rośliny w pomieszczeniu i temperaturze 10- 15 stopni.

Podlewanie: od marca do września podlewa się obficie. Od października do lutego podlewa się bardzo oszczędnie. Nadmiar wody sprzyja gniciu rośliny.

Przesadzanie pelargonii wielokwiatowej:  najlepiej jest przesadzać pod koniec lutego do troszkę większej doniczki glinianej.
Podłoże: ziemia kompostowa lub ziemia uniwersalna z domieszką wapnia.

Rozmnażanie Pelargonii wielokwiatowej: najłatwiej z odciętych i ukorzenionych sadzonek, które jeszcze  nie kwitły. Ciąć powinno się ukośnie i usunąć dolne listki. Taką sadzonkę posadzić aż po liście do doniczki z ziemią liściową z domieszką torfu i piasku. Miejsce do wzrostu młodej roślinki powinno być jasne ale nie narażone na bezpośrednie słońce.
Jak pielęgnować pelargonię rabatowe i bluszczolistne?
Pelargonie z tego rodzaju od wiosny do pierwszych przymrozków doskonale czują się na świerzym powietrzu. Gdzie doskonale tworzą rabatki, zdobią balkony i skrzynki okienne. Zimą doskonale znoszą niską temperaturę 6- 8 stopni pod warunkiem, że w pomieszczeniu. Pelargonie rabatowe najlepiej umieścić zimą w dobrze oświetlonym miejscu, natomiast odmiany bluszczolistne w zacienieniu. Należy pamiętać, że obydwa gatunki należy umieścić w takim miejscu które będzie się wietrzyć (potrzebują świerzego powietrza nawet zimą).