Jak pielęgnować Vriesea (Frizea)?

Vriesea (Frizea) – jest kwiatem występującym głównie w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie w Brazylii. Roślina tworzy rozety liści, z których wyrastają kwiaty.
Vriesea można podzielić na dwa gatunki:
1. Gatunek o liściach zielonych, z okazałym kwiatostanem. Należą tutaj: Vriesea psittacina oraz mieszańce Rex.
2. Gatunek o pstrych liściach, takie jak Vriesea splendens i jej odmiany Flaming Sword, i Major.

Miejsce uprawy: Vriesea najlepiej czuje się w ciepłym otoczeniu, dotyczy to wszystkich gatunków lecz w szczególności Vriesea pstrolistna , która oprócz ciepła wymaga miejsca cienistego, wilgotnego o temperaturze nie niższej niż 18 stopni. Taka pielęgnacja zapewni roślinie warunki aby długo nam kwitła. W dobrych warunkach wypuszcza boczne pędy.

Podlewanie: Zasady podlewania takie jak u Aechmea, Guzmania, Neoregelia. Trzeba jednak nadmienić, że Frizea wymaga bardziej wilgotnego otoczenia. W okresie wzrostu wodę wlewa się do rozety, ziemia powinna być stale wilgotna. Po kwitnieniu, gdy roślina wchodzi w stan spoczynku wylewa się wodę z rozety, podlewa się niewiele gdy stoi w ciepłym pomieszczeniu.

Podłoże: ziemia kompostowa z torfem.

Rozmnażanie: Frizeę rozmnaża się boczbych pędów, podobnie jak Guzmanię
frizea splendens
Vriesea psittacina

Jak pielęgnować - Smagliczka nadmorska

Jak pielęgnować - Smagliczkę nadmorską. Jeśli lubicie pięknie przyozdobione balkony, tarasy a także na rabatki - śmiało można polecić sma...